Inceneratorët gllabërojnë paratë tona, morën plot 15.4 milionë euro vetëm në vitin e shkuar

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 24.01.2023, 10:24

Ndërkohë që zyrtarë të shtetit janë pas hekurave dhe ka dalë sheshit se inceneratorët janë një nga koncesionet që po gllabërojnë më shumë para të shqiptarëve, inceneratorët e Tiranës, Fierit dhe të Elbasanit vetëm në vitin e kaluar morën 1.8 miliardë lekë të reja nga buxheti i shtetit.

Ky informacion është publikuar nga Ministria e Financave në listënvjetore të investimeve publike. Gjithë këto para jepen “qorrazi”, teksa ende asnjëri prej inceneratorëve nuk inceneron mbetje, por vetëm i depoziton ose i djeg në mënyrë të thjeshtë, duke shkaktuar ndotje të konsiderueshme.

Vetëm inceneratori i Tiranës për vitin e shkuar mori plot 14.2 miliardë lekë të nga buxheti i shtetit dhe kjo shifër e rendit atë në vendet e para të listës së të gjitha projekteve për madhesinë e buxhetimit nga shteti. Deri në nëntor projekti më i financuar nga shteti ishte ndërtimi i banesave që u shembën nga tërmeti i 2019-ës me 4.7 miliardë lekë.

Projekti i dytë më i financuar ishte ndërtimi i tunelit të LLogarasë me 4,6 miliardë lekë, projekti i tretë ishte kontrata e rrugës së Arbrit me 2,9 miliardë lekë. Direkt pas këtyre projekteve vijnë inceneratorët me një total prej 1.8 miliardë lekësh për gjithë vitin 2022.

I habitshëm është fakti sesi ende nuk është pezulluar asnjë kontratë e firmosur me kompanitë që kanë marrë përsipër inceneratorët, kur dhjetëra zyrtarë e pronarë kompanish janë pas hekurave për abuzim direkt dhe vjedhje të parave në mënyrën më të zbuluar të mundshme.

Mbetjet në bashkinë e Tiranës bëhen si gjithnjë, duke i depozituar dhe i mbuluar me dhe, pa asnjë proces të pretenduar se do të kryenin inceneratorër e famshëm. Gjithsesi, fatura e paguar është disa herë më e lartë se më parë. Vlera progresive e financimit total të inceneratorëve deri në fund të 2022-shit i ka kaluar 100 milionë eurot.

Të dhënat zyrtare nga INSTAT treguan se gjatë vitit 2021, vetëm 2 për qind e mbetjeve të gjeneruara në shkallë vendi u përpunuan nëpërmjet inceneratorëve. Kjo përqindje është shumë e ulët në raport me financimet që janë akorduar nga buxheti i shtetit për këtë qëllim.

Pa nisur pagesat për inceneratorët, qeveria shpenzonte vetëm 3 milionë euro në vit për menaxhimin e mbetjeve urbane dhe tani shpenzon një total prej rreth 15.4 milionë eurosh, shumica e të cilave përfundojnë në kasafortat e zyrtarëve të shtetit dhe ndoshta shndërrohen në “gjah” nga pastrueset e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit