Lihet në harresë Kisha e Shën Mëhillit në Voskopojë, bora dhe shiu po shkatërrojnë gjithçka

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.01.2023, 23:10

Kisha e Shën Mehillit në Voskopojë është një monument i trashëgimisë kulturore. Kjo kishë u ndërtua në vitin 1722 si kishë e tipit bazilikal trenefesh e mbështetur në pesë kolona.

Edhe pse është shpallur Monument Kulture dhe është nën mbrojtjen e Ministrisë së Kulturës, kjo kishë duket se është lënë plotësisht në harresë.

Janari ka nisur me reshje bore dhe shiu në qarkun e Korçës. Edhe në Voskopojë, ku ndodhet Kisha e Shën Mëhillit nuk kanë munguar reshjet.

Qytetarët kanë denoncuar në redaksinë tonë shkatërrimin që po i bëhet kësaj kishe për shkak të kushteve atmosferike dhe mungesës së kujdesit nga instancat përgjegjëse. Sipas tyre e gjithë bora bashkë me shiun e rënë përfundojnë brenda në kishë pasi gjendja e saj është e mjerueshme.

Edhe në pamjet e mëposhtme mund të shihni se si çatia e mbuluar me dëborë është shembur, ndërkohë që shiu ka depërtuar brenda duke dëmtuar ikonat dhe jo vetëm.

Qytetarët thonë se kjo gjendje vazhdon prej më shumë se një viti dhe ende askush nuk është kujtuar për të bërë ndonjë restaurim për të ruajtur ato copëza kulture që kanë mbetur.

Denoncimi i qytetarit:

Përshëndetje . Këto foto & video janë xhiruar Sot . Pas borës është duke rënë dhe shi ndërkohë që videot xhirohen. Dhe çfarë bie (borë & shi) e gjitha depërton dhe brënda siç mund të shihet. Kjo është Kisha e Shën Mëhillit në Voskopojë. Dhe ka më shumë se 1 Vit në këtë gjëndje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit