Erion Veliaj: Kullat na duhen se eleminojmë trafikun

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 23.01.2023, 20:55

Kryetari i Bashkisë Tiranë ka bërë një deklaratë gjatë një interviste në televizion ku ka thënë në thelb se kullat në Tiranë shërbejnë për eliminimin e trafikut.

Veliaj sipas teorisë së tij thotë se banorët që jetojnë në periferi si për shembull në Krrabë, Rinas apo Zall-Bastar do të krijonin trafik duke ardhur me makinë në Tiranë.

Në këtë mënyrë trafiku do të shtohej, prandaj duke ndërtuar sa më shumë kulla do të strehoheshin banorët e periferive në to dhe nuk do të kishin nevojë të lëviznin me makinë nga periferia deri në Tiranë.

Nuk është ende e qartë se në çfarë mënyrë banorët e periferive do të kishin mundësi të përballonin çmimet që shkojnë deri në 5-6 mijë euro në këto kulla?

Në vijim deklarata e Veliajt dhe video përkatëse:

Ata që kritikojnë kullat dhe ankohen për trafikun duhet ta mendojnë mirë. Po sikur të gjithë këta njerëz t’i kishim nëpër periferi, në pallate 3-katëshe, 4-katëshe, 5-katëshe që do shkonin deri në Krrabë, deri në Rinas, deri në Kashar, edhe deri në Zall-Bastar atje ku ra tërmeti... Këta njerëz me çfarë do vinin në Tiranë? Se ende nuk jemi anëtarë të Bashkimit Europian që të përballojmë një metro që subvencionohet nga Bashkimi Europian, sic mund të ndodhi me metronë e Selanikut që dhe ajo ka 30 vjet që s’bëhet, apo me metronë e Bukureshtit edhe të Sofjes që kur u futën në Bashkimin Europian patën fonde të tilla. Pra nëse këta njërëz i çojmë në super periferitë e Tiranës a nuk do vijnë me makina? Dhe në vend që të zvogëlohet trafiku, a nuk do të shtohet? A nuk është më mirë që kush vjen në hotel në qendër të Tiranës, të eci në këmbë dhe të mos vijë nga një periferi e largët, të shtojë më shumë trafik?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit