Një ajsberg 15 herë më i madh se Parisi është shkëputur nga Antarktida/ Ja çfarë thonë shkencëtarët

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 23.01.2023, 19:56

Një ajsberg i madh, 15 herë më i madh se Parisi, u shkëput nga Antarktida të dielën, thanë shkencëtarët britanikë të hënën.

Ky fenomen nuk është për shkak të ndryshimeve klimatike, megjithëse rajoni kërcënohet nga ngrohja globale, sipas Anketimit Britanik të Antarktidës (BAS).

Ajsbergu prej 1550 kilometrash katrorë u shkëput të dielën rreth orës 20:00-21:00 (me orën shqiptare) kur batica zgjeroi një çarje para-ekzistuese në akull, të quajtur Chasm-1, tha BAS, një organizatë që merret me kërkimin në rajonet polare.

Dy vjet më parë, në të njëjtën zonë ishte formuar një ajsberg me të njëjtën madhësi, e ashtuquajtura Brand Ice Bank, ku ndodhet stacioni britanik i kërkimit Halley V.

Glaciologët, të cilët ndodhen në zonë nga nëntori deri në mars, kanë vëzhguar zhvillimin e çarjeve në akull për rreth 10 vjet. Në vitin 2016, BAS vendosi të lëvizë stacionin Halley V me 20 kilometra, nga frika se ndërsa akulli shkrihet, stacioni mund të shkojë duke lundruar në një ajsberg.

Kjo shkëputje ishte e pritshme dhe është një sjellje normale e Brand Ice Bank. Nuk është e lidhur me ndryshimin e klimës”, shpjegoi shkencëtari i akullit Dominic Hodgson.

Antarktida po vuan efektet e ndryshimeve klimatike dhe aty u regjistruan temperatura rekord vitin e kaluar. Në vitin 2021, shkrirja e plotë e një ajsbergu, 4,000 kilometra nga vendi ku u shkëput në 2017, lëshoi ​​më shumë se 150 miliardë tonë ujë, gjë që i shqetësoi shkencëtarët sepse nuk e dinin se çfarë efektesh do të kishte në ekosistemin e brishtë të rajonit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit