NY Post: George Soros ka shpenzuar 40 milionë dollarë për emërimet e prokurorëve!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23.01.2023, 19:30

SHKRIM I NEW YORK POST:

George Soros është njeriu më i rrezikshëm në Amerikë, shkruan New York Post.

Investitori synon ta rikthejë vendin në imazhin e tij liberal, nga prioritetet tona të politikës së jashtme deri te minimi i sistemit tonë të drejtësisë penale.

Këtë javë, The Post hedh një vështrim në arritjen e miliardave të Soros, duke filluar me mbështetjen e tij ndaj prokurorëve që nuk ndjekin e penalisht.

Soros hodhi 659,000 dollarë në garën e avokatëve të Komonuelthit të Loudoun County, duke mbështetur një nga prokuroret për pozicionin, të cilin ajo e fitoi me një diferencë të vogël 49.5%, pavarësisht parave që u hodhën për të.

Bëhet fjalë për Buta Biberaj. Ajo u betua në këtë pozicion në janar 2020. Biberaj është vetëm një nga 75 prokurorët në mbarë vendin që u mbështetën nga Soros për prirjet e tyre prokriminale, siç vuri në dukje një raport i fundit i Fondit të Mbrojtjes Ligjore të Zbatimit të Ligjit.

Pasi u investuan më shumë se 40 milionë dollarë në këtë projekt, prokurorët të mbështetur nga Soros dhe aleatët e tyre ideologjikë tani përfaqësojnë të paktën një të pestën e amerikanëve.

Në foton e mëposhtme janë edhe emrat e prokurorëve dhe avokatëve te tjerë të emëruar dhe financuar nga Soros.

Grafika e George Soros

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit