Kometa jeshile po i afrohet pikës më të afërt me Tokën, ja kur mund ta shikoni me sy të lirë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 23.01.2023, 16:40

Një kometë jeshile, që nga Epoka e Gurit, do të afrohet në pikën e saj më të afërt me Tokën javën e ardhshme, gjë kjo që ndodh vetëm ‘një herë në jetë’.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) është e dukshme përmes dylbive dhe teleskopëve, por mund të bëhet e dukshme edhe me sy të lirë.

Ekspertët thonë se ata që nuk kanë pajisje duhet të përpiqen ta kapin atë më 1 dhe 2 shkurt, kur kometa do të jetë më e ndritshme.

Në pikën e tij më të afërt (vetëm 28 milionë milje larg), ai do të jetë i dukshëm nga hemisfera veriore dhe jugore.

Kur është koha më e mirë për ta parë atë?

Në fillim të shkurtit kometa do të jetë e dukshme vetëm gjatë mbrëmjes.

Sidoqoftë, Observatori Mbretëror në Greenwich sugjeron të kontrolloni se në cilën orë do të lindë hëna aty ku jetoni, në mënyrë që të ta shikoni kometën para se ta mbulojë shkëlqimi i hënës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit