“Hutt” thyen rekordin botëror Guinness, pica e tyre ndahet në 68.000 pjesë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.01.2023, 19:57

Pizza Hut tani është pjesë e rekordeve Guinness pasi ka gatuar atë që zyrtarisht është etiketuar si pica më e madhe në botë.

Zinxhiri i picave angazhoi një ekip punëtorësh për të gatuar picën gjigante që kërkonte 6192 kg brumë, 2244 kg salcë të ëmbël marinara, më shumë se 3991 kg djathë dhe 630,496 sallam pepperoni.

Pica Hut që ka fituar rekordin Guinness ka një sipërfaqe prej 1299 metra katrorësh.

Për të ndërtuar picën, një ekip njerëzish shpërndanë katrorë individualë të brumit të picës në një sipërfaqe të madhe dyshemeje në Qendrën e Konventave në Los Angeles, përpara se t'i mbushnin me kujdes me salcë marinara, djathë dhe speca.

Dhe pasi dështuan të gjenin një furrë mjaft të madhe për të pjekur brumin, ompania më pas e ngrohi brumin nga lart, duke lëvizur pajisjen e pjekjes nëpër picë në mënyrë që të sigurohet se çdo copë ishte ngrohur siç duhet.

Pica u nda në 68,000 feta pasi procesi i pjekjes mbaroi. Pica e stilit të Nju Jorkut do të rikthehet në meny më 1 shkurt, pasi u zhduk nga lista e pjatave kryesore të Pizza Hut vite më parë.

Përgatitja e picës filloi të mërkurën – megjithatë zinxhiri pati një pritje të gjatë dy-ditore përpara se të merrte miratimin zyrtar nga ekipi Guinness, i cili konfirmoi se ata kishin pasur sukses në detyrën e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit