Shkencëtarët kapin sinjalin nga galaktika 9 miliard vite dritë larg

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 22.01.2023, 12:59

Studiuesit në Kanada dhe Indi kanë zbuluar një radio sinjal nga galaktika më e largët deri më tani. Sinjali nga galaktika e quajtur 'SDSSJ0826+5630', u zbulua me ndihmën e një teleskopi gjigant në Indi. Zbulimi i valës ishte një zbulim veçanërisht i rëndësishëm pasi frekuenca ishte në një gjatësi vale specifike të njohur si 'vija 21 cm'.

Kjo njihet gjithashtu si linja e hidrogjenit dhe është linja spektrale e rrezatimit elektromagnetik me një frekuencë prej 1420. Vala e radios lejon astronomët të shikojnë prapa në të kaluarën dhe të kuptojnë universin e hershëm i cili mendohet të jetë rreth 13.7 miliardë vjeç. Galaktikat lëshojnë rrezatim elektromagnetik, ose dritë, në një gamë të gjerë të gjatësive të radiovalëve, por deri më tani ato me gjatësi vale 21 cm janë parë vetëm nga burimet galaktike të afërta.

Sinjali erdhi nga galaktika e formimit të yjeve e emetuar kur universi ishte vetëm 4.9 miliardë vjeç, teksa ky është zbulimi i parë i sinjalit radio të këtij lloji nga një distancë kaq masive. “Një galaktikë lëshon lloje të ndryshme të sinjaleve radio. Deri tani, ka qenë e mundur vetëm kapja e këtij sinjali të veçantë nga një galaktikë aty pranë, duke kufizuar njohuritë tona në ato galaktika më afër Tokës", tha një prej shkencëtarëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit