Njihni oligarkun Rrok Gjoka/ Rama i dha 40 MILIARD Lekë për Rrugën e Arbërit! U bllokua me borën e parë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 22.01.2023, 16:15

Dëbora e parë për këtë vit bllokoi totalisht Rrugën e Arbërit. Kontrata me koncesionarin ka kushtuar mbi 40 Miliard Lekë dhe pavarësisht se punimet nuk janë mbaruar në afatin e përcaktuar në kontratë, oligarku përfitues Rrok Gjoka vazhdon të struket në gjoksin e kryeministrit i cili e ka premtuar përfundimin e rrugës që prej vitesh.

Punimet për këtë rrugë kanë nisur që në mars të 2018-ë/ kur qeveria nënshkroi marrëveshjen me kompaninë Gjoka, ndërkohë që rruga duhej të kishte përfunduar maksimumi brenda vitit 2022 pasi janë plotësuar vitet që nga hyrja në fuqi e kontratës.

Është kjo miqësia publike qeveri-ngrënës taksash të popullit që konvertohet në kontrata miliarda lekë të hedhura në xhepat e buxhet-ngrënësve të republikës. Qeveria hedh kronika me Ballukun në dëborë sikur shteti po punon, ndërkohë që kontraktori nuk ka çuar asnjë borë-pastruese në aks.

Dhjetra drejtues mjetesh kanë rrezikuar jetën e tyre duke kaluar në rrugën e trumpetuar nga qeveria si sukses qeverisjeje. Ditën e djeshme hyrja për në Rrugën e Arbërit u mbyll, teksa u njoftua kalimi për në aksin e vjetër Klos-Burrel-Ulëz.

Rrok Gjoka është klient qeveritar e familjar i Rilindjes. Krushku i Gaz Demit i ka qarkulluar miliardat brenda familjes, aq sa ka mundur të heqë qafe nga postet publike edhe funksionarë shteti kur i kanë nxjerrë të palarat e Rrugës së Arbërit dhe e kanë çuar në organet e drejtësisë.

Kompania e Gjokës nuk ka eksperiencën e duhur për ndërtimin e tuneleve dhe kjo u shfaq haptazi kur ndodhi shembja e tunelit të Murrizit në fund të vitit 2019 dhe punimet u pezulluan për disa muaj. Kjo përcaktoi rritjen e faturës për popullin për të paguar 145 Milionë Euro për ndërtimin e tunelit të ri.

Në një raport të Ministrisë së Financave citohej se privati nuk ka realizuar punimet sipas kalendarit të planifikuar të punës, pavarësisht se ka marrë këstin e plotë për punimet nga qeveria.

Në lidhje me këtë skandal nuk reagon asnjë institucion i prezumuar ligjzbatues, që të nisë hetimet mbi shpërdorimin e taksave publike dhe mospërmbushjen e detyrimeve nga autoriteti kontraktor i cili ka shkelur ligjin duke mospërmbushur kushtet në kontratë.

Altin Dumani i SPAK është në gjumë letargjik në kohë bore, ndërsa Rrok Gjokën e mban ngrohtë Rama në gjoksin e tij teksa shohin “gallatën” që heq populli i ngecur në Rrugën e Arbërit të paguar kokërr më kokërr me taksat e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit