Pas gomoneve, shqiptarët rinisin reklamat në TikTok për udhëtime të sigurta me kamion e avion

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.01.2023, 21:12

Bandat shqiptare kanë nisur reklamat në TikTok për udhëtimet me avionë dhe kamionë për në Mbretërinë e Bashkuar.

Në një artikull të DailyMail, thuhet se pas “goditjeve” ndaj udhëtimeve me gomone, kriminelët tani po kërkojnë deri në 18,000 £ për kokë, pasi mburren me '100 për qind sukses'.

Ndryshe nga gomonet, ku pas mbërritjes emigrantët merreshin nga varkat e shpëtimit dhe më pas iu dorëzoheshin zyrtarëve të Forcave Kufitare, emigrantët me kamion zhduken sapo mbërrijnë. Kjo do të thotë se ata shmangin ndalimin dhe një kthim të mundshëm të shpejtë në Shqipëri.

Edhe pse nuk ka gjasa të fillojë deri në pranverë, marrëveshja e largimit të shpejtë të rënë dakord nga ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel dhe homologu i saj shqiptar duket se ka nxitur ndryshimin e taktikave.

Në një postim në TikTok nga një llogari e quajtur "udhëtim me kamion" thuhet:

Nesër në mëngjes udhëtim nga Belgjika. 100 për qind sukses.

Një gazetari i fshehtë i DailyMail, i cili i dërgoi mesazh llogarisë, iu tha se për dy persona udhëtimi kushton 26,000 £..

Kontrabandisti shtoi:

Do ta nisësh udhëtimin nga Belgjika. Ne do të dërgojmë një taksi për t'ju çuar në destinacionin tuaj. Ne kemi një udhëtim javën tjetër.

Ai konfirmoi se shoferi ishte pjesë e komplotit dhe do t'i fshihte në kamion.

Një postim tjetër u ofroi emigrantëve mundësinë për të hipur në kamion dhe për t’u paraqitur si bashkë-shofer. Aty thuhej:

Kushdo që është në Belgjikë apo në Francë të më shkruaj. 18 mijë stërlina për në Mbretërinë e Bashkuar. Udhëtimi ynë i natës së fundit shkoi me sukses.

Një reklamues i tretë tha:

Sot është udhëtimi ynë i radhës në kabinën e një kamioni. Të shkruajnë njerëz seriozë që janë në Belgjikë apo Francë. Ne jemi të drejtë dhe ky është suksesi ynë. Nëse keni një mik sugjeroni faqen tonë.

Të tjerë ofruan mundësinë për të shmangur kthimin duke fluturuar në Mbretërinë e Bashkuar me pasaporta false. Një postim nga 13 janari që shfaq një fotografi të një avioni të British Airways thoshte:

Udhëtim në Angli me avion. Spanjë-Dublin-Londër me pasaporta evropiane. Hoteli dhe biletat e paguara nga ne. Një person do t'ju shoqërojë. Pagesa në mbërritje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit