Bërnabiq i del në mbrojtje Vuçiqit për Kosovën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.01.2023, 20:44

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq i ka dalë në mbrojtje presidentit serb Aleksandar Vuçiq për kritikat që ka marrë ai për politikën e tij ndaj Kosovës.

Në Twitter, ajo sulmoi opozitën duke thënë se pikëpamjet e tyre për këtë çështje ishin të motivuara nga një “dëshirë e paturpshme për të fituar pushtetin politik”.

“I vetmi që ka bërë diçka për Kosovën dhe popullin tonë atje në dekadat e fundit është Vuçiqi”, ka shkruar ajo, duke vazhduar me përmendjen e disa viteve ku propagandon për ngjarjet.

“Sot, ata që lanë të lirë terroristët shqiptarë më 2001, heshtën për masakrën e 2004-ës dhe për shpalljen e pavarësisë në 2008, i çuan negociatat nga OKB në BE në 2010… dhe çuan në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë [pavarësinë e Kosovës] – sot po flasin diçka për Kosovën. Një dëshirë e paturpshme për të fituar pushtet politik, pa marrë parasysh se sa të vështira janë kohët për Serbinë”, tha ajo, shkruan Danas, transmeton Gazeta Express.

Ish-presidenti serb Boris Tadiq së fundi ka kritikuar, duke thënë se marrëveshja e propozuar (propozimi franko-gjerman) për zgjidhjen e statusit të Kosovës mund ta ndihmojë anëtarësimin e saj në OKB, edhe pse nuk është e deklaruar haptas në tekst.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit