Roje në ‘shtëpi bari’ dhe pistoletë me silenciator me vete/ Arrestohen dy shqiptarët në Itali

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 21.01.2023, 18:11

Tre mijë bimë marijuanë, me një vlerë në tregun e trafikut të drogës mbi një milion e 400 mijë euro, u zbuluan dhe sekuestruan nga karabinierët në Monguzzo, në provincën e Como, Itali.

Si rezultat në pranga kanë rënë dy shqiptarë, të cilët në momentin e arrestimit kanë qenë të pajisur me pistoletë me silenciator.

Operacioni

Karabinierët e kompanisë Seregno (Monza) mbërritën në kasolle, përgjatë Statale 36, pasi morën një denoncim për praninë e një laboratori ilegal, me punëtorë të paligjshëm. Pasi u futën brenda policët u gjendën përballë një plantacioni droge.

Gjysma e bimëve ishin gati për t'u shndërruar në rreth 200 kilogramë marijuanë për shitje, ndërsa një mijë e 700 bimë të tjera ishin gati për t'i zëvendësuar.

Dy shqiptarët e arrestuar të moshës 25 dhe 36 vjeç, u gjetën në një kasolle. Pranë njërit prej tyre ishte një pistoletë me numër serie blu dhe një silenciator. Pas arrestimit shqiptarët u dërguan në burgun e Komos.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit