(DETAJE) Tre shqiptarë dënohen me burg në Itali/ U arrestuan gjatë një operacioni për trafikun e kokainës dhe heroinës

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 21.01.2023, 17:24

Më pak se një vit pas operacionit ku 19 persona u arrestuan dhe u lanë në burg e 4 të tjerë në arrest shtëpie, sot Gjykata e Leçes ka bërë të ditur vendimin. 13 persona u dënuan, mes tyre edhe tre shqiptarë, ndërsa një u shpall i pafajshëm. Dënimet shkojnë deri në 18 vjet burg.

Flitet për trafik droge, kryesisht kokainë dhe heroinë. Droga nga Holanda dhe Turqia kalonte përmes autobusëve dhe kamionëve për në Oria për t'u hedhur më pas në të gjithë tregun pulian dhe në provincën e Reggio Calabria.

Të arrestuarit dhe dënimet që iu komunikuan:

Gentian Ceku (44 vjeç, shqiptar): 12 vjet burgim;

Artur Licaj (55 vjeç, shqiptar): 18 vjet;

Ergi Xhamia (26 vjeç, shqiptar): 12 vjet.

Pierluigi Chionna (44 vjeç, nga Francavilla Fontana, banues në Oria): 18 vjet burgim;

Ugo Conte Matarrelli (71 vjeç, nga Oria): 4 vjet e 2 muaj dhe gjobë 18.000 euro;

Concetta Di Summa (53 vjeç, nga Oria): 10 vjet e 8 muaj;

Cosimo Montanaro (43 vjeç, nga Ceglie Messapica, banues në Brindisi): 1 vit e 2 400 euro;

Giuseppe Parisi (46 vjeç, nga Melito di Porto Salvo): 6 vjet, 8 muaj dhe 24 mijë euro;

Luca Fago (45 vjeç, nga Taranto): 5 vjet, 4 muaj dhe 24 mijë euro;

Giuseppino Mero (59 vjeç, nga Cavallino): 1 vit, 4 muaj, 20 ditë dhe 2400 euro;

Walter Modeo (48 vjeç, nga Manduria): 8 vjet dhe 26 mijë euro;

Cosimo Montanaro Maurizio Parisi (35 vjeç, nga Francavilla Fontana): 5 vjet, 4 muaj dhe 30 mijë euro;

Marco Sirena (33 vjeç, nga Brindisi): 4 vjet, 6 muaj dhe 20 mijë euro;

Ndërsa i pafajshëm u shpall Giuseppe Argentiero (60 vjeç, nga Oria), i mbrojtur nga avokati Michele Fino. Argentero ishte arrestuar dhe dërguar në burg gjatë sulmit, por u lirua nga burgu në dhjetor 2022. Argentero u lirua për mos kryerjen e krimit.

Hetimet

Hetimet nisën në vitin 2018 nga njësia e policisë ekonomiko-financiare dhe u koordinuan nga prokurorja e drejtorisë antimafia të qarkut Leçe, Giovanna Cannarile.

Krahas personave shqiptarë, një rol qendror luajti ai që në atë kohë ishte çift. Nëse shtetasit shqiptarë ishin identifikuar si drejtuesit e partneritetit të dyshuar, çifti që jetonte në Oria kishte një rol strategjik: të dy konsideroheshin promotorë dhe organizatorë të shitjes në masë të madhe.

Të përpiktë, të vëmendshëm, ata do të ‘ushqenin’ rrjetin në zonën e Brindisit. Ata gjithashtu u morën me prerjen dhe trajtimin dhe paketimin e kokainës dhe heroinës në një laborator të posaçëm, që ndodhet në Oria.

Ata janë marrë edhe me klasifikimin e drogës, duke përdorur edhe një bllokues, apo një pajisje të aftë për të “anuluar” çdo përgjim në vazhdim.

Krimet e dyshuara, për arsye të ndryshme, ndaj subjekteve të përfshira në hetim ishin ato të: trafikut ndërkombëtar të drogës, zhvatjes së rëndë me metodën mafioze, mbajtjes në vend publik të armëve të përbashkëta dhe armëve të luftës, dëmtim, shkelje e detyrimeve që dalin nga masa e posaçme e mbikëqyrjes parandaluese dhe vetëpastrimit.

Sekuestrimi

Në vazhdën e veprimeve të policisë gjyqësore, duke konfirmuar hipotezat hetimore, u sekuestruan: 57.526 kilogramë kokainë; 200 gram heroinë; mbi 200 euro kesh, 2 pistoleta dhe një karikator, 2205 gëzhoja të kalibrave të ndryshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit