Çka bleu e shiti më së shumti Kosova ,10 produktet më të importuara e eksportuara

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.01.2023, 15:59

Instituti GAP ka publikuar një infografike, përmes së cilës ka treguar se çka ka eksportuar dhe importuar Kosova më së shumti gjatë vitit 2022. Të dhënat janë marrë nga Dogana e Kosovës.

Sipas kësaj infografike, Kosova më së shumti ka eksportuar dyshekë, që përbëjnë 15 përqind të eksportit.

Pas dyshekëve, më së shumti ka eksportuar dyer e dritare, apo 7.8 përqind.

Gjatë vitit të kaluar, Kosova ka eksportuar edhe energji elektrike në vlerë 63 milionë euro.

Më pas renditen tubat prej çeliku ose hekuri, mbetje dhe skrap hekuri, pllaka dhe shirita prej plastike, mobilje, pije freskuese dhe në fund produktet ndërtimore.

Ndërkohë, ka importuar më së shumti naftë dhe vajra. Përgjatë vitit të kaluar, Kosova ka blerë naftë dhe vajra në blerë 687 milionë euro.

Pas naftës, renditen veturat, importi i së cilave sillet rreth 300 milionë euro.

Edhe te importi, energjia elektrike renditet e treta. Më pas te produktet më të importuara më së shumti renditen shufrat e hekurit apo çelikut, cigaret, pijet freskuese, medikamentet, mishi, biskotat dhe produktet e tjera të bukës dhe në fund gjedhet.

GAP kishte publikuar edhe infografikë edhe dhjetë partnerët tregtarë të Kosovës.

Sipas infografikës, vendi ku Kosova eksporton më së shumti janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që përbëjnë 15.09 për qind të eksportit të përgjithshëm në një vit.

Ndërkaq, Kosova importon më së shumti nga Turqia, sipas të dhënave të Doganës. Përgjatë vitit 2022, Kosova ka importuar në vlerën prej 839.2 milionë eurove prej Turqisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit