Protesta në Sofje në mbështetje të bullgarëve në Maqedoni

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.01.2023, 14:02

Sot në mesditë do të protestohet në mbështetje të Hristijan Pendikov, sekretarit të klubit bullgar “Borisi i tretë” në Ohër dhe të drejtave të bullgarëve në Maqedoni.

Protesta është paralajmëruar nga përfaqësuesi bullgar në Parlamentin Evropian dhe bashkëkryetari i OBRM-së, Angel Xhambaski. Ata të dy kërkuan ndërprerjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit të vendit në BE.

Deputeti i Parlamentit Evropian njoftoi se anëtarët dhe simpatizantët e OBRM-së do të protestojnë sot në mbrojtje të të drejtave të bullgarëve që jetojnë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në Ohër të Maqedonisë po zhvillohen protesta pasi dy ditë më parë 21-vjeçari Hristijan Pendikov u sulmua në një restorant nga tre persona nga Ohri. Sipas eurodeputetit bullgar Andrej Kovaçev, sulmuesit e ofenduan Pendikovin dhe e kërcënuan se do ta vrisnin sepse ai është bullgar dhe punon në qendrën kulturore.

Mbrëmë sulmuesit janë ndaluar nga policia. Mëngjesin e sotëm sekretari u transportua me një avion qeveritar për t’u trajtuar në një spital në Sofje.

Për dy vjet, Bullgaria kishte fuqinë për të vënë veton ndaj ofertës së Maqedonisë për anëtarësim në BE, sepse nuk mendonte se Maqedonia ishte gati. Por kur qeveria maqedonase ra dakord të bënte disa ndryshime, Bullgaria hoqi veton e saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit