Pamundësia për të blerë një shtëpi, 63% e shqiptarëve jetojnë me prindërit

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 21.01.2023, 10:37

Shqiptarët janë ndër popujt më të varfër të Europës. Në tre dekada demokraci, politikanët kanë shfrytëzuar çdo resurs natyror e nëntokësor në mënyrë abuzive duke u pasuruar vetë e duke mos i shërbyer shqiptarëve. Kjo tregohet nga numri i lartë i emigrimit, ku shqiptarët duan të ndërtojnë të ardhmen e tyre jashtë kufijve.

Ndërkohë, shqiptarët e mbetur këtu jetojnë me pridërit duke mos pasur mundësi për blerjen e një apartamenti. Rreth 63% e shqiptarëve sipas një raporti nga 'Landgeist' jetojnë me prindërit në të njëjtën çati.

Kushtet e vështira ekonmike dhe çmimet e larta të apartamenteve janë shkaqet kryesore që shqiptarët të mos blejnë dot një banesë. Në Tiranë një apartament kushton mesatarisht 100 mijë euro, aq sa shqiptarëve do t'u duhet të punojnë dy jetë për ta blerë një banesë.

Në raportin e 'Landgeist', Mali i Zi renditet në vendin e parë me 68% të qytetarëve që jetojnë me prindërit. Më pas renditet Bosnja me 65%, Shqipëria e Kosova me 63% dhe Maqedonia me 61%. Ndërkohë vendi ku banorët jetojnë më pak me prindërit është Danimarka me 3% të popullësisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit