Itali/ Rrahën me shkop bejsbolli shqiptarin derisa vdiq, jepet dënimi për dy autorët

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 20.01.2023, 20:02

16 vjet e tetë muaj burgim për marokenin 31-vjeçar Abdel Wahaad Hoshush dhe 10 vjet e tetë muaj për bashkatdhetarin 35-vjeçar Bouch Bouchta Chari.

Këto janë dy dënimet e shkallës së parë të marra sot në gjykatën në Mantua nga gjyqtarja Arianna Busato për vrasjen në Piazzale della Favorita al Boma më 2 korrik 2021, kur mbeti i plagosur për vdekje 23-vjeçari shqiptar Atiljo Ndrecaj.

Mediat italiane shkruajnë se dy shtetasit maroken gjithashtu do duhet të paguajnë edhe 16 mijë euro dëmshpërblim.

Ngjarja

I riu shqiptar, Atiljo Ndrecaj ishte rrahur me një shkop bejsbolli, deri në atë pikë sa i kishin thyer kafkën e kokës. Dyshimet janë se kjo ngjarje është pasojë e trafikut të drogës.

Bouch Bouchta Chari ishte arrestuar gjashtë ditë pas aktit të rëndë të përgjakshëm në një tren në provincën e Varese. Ai kishte deklaruar se kishte qenë i pranishëm në Piazzale della Favorita mbrëmjen e vrasjes, por se nuk ishte ai që vrau të riun shqiptar.

Nga ana tjetër, Hoshush, i cili gjithashtu u arratis menjëherë pas rrahjes, ishte gjurmuar në janar 2022 në Algeciras të Spanjës pranë ngushticës së Gjibraltarit, ku Guardia Civil, në bazë të informacionit të dhënë nga bërthama hetimore e Karabinierëve të Mantovës dhe ishte arrestuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit