Postoi video në makinë pa vendosur rripin, Policia Britanike gjobit menjëherë Kryeministrin Rishi Sunak

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.01.2023, 20:11

Rishi Sunak u kap duke mos vendosur rripin e sigurimit në një video të postuar nga llogaria e tij zyrtare në rrjetet sociale.

Policia e Lancashire nxorri njoftimin pasi kryeministri u shfaq pa rrip në një klip në Instagram teksa bënte një promovim në Lancashire.

Në një deklaratë policia tha: "Siç jeni të vetëdijshëm, një video ka qarkulluar në mediat sociale që tregon një individ që nuk mbante rripin e sigurimit si pasagjer në një makinë në lëvizje në Lancashire".

"Pas shqyrtimit të kësaj çështjeje, ne sot (e premte, 20 janar) i kemi lëshuar një 42-vjeçari nga Londra një gjobë”.

Kryeministri kërkoi më parë falje për "gabimin e gjykimit" ndërsa kreu një seri vizitash në Lancashire të enjten për të njoftuar valën e fundit të nivelimit të financimit.

Më herët, Downing Street tha se zoti Sunak "pranon plotësisht se ky ishte një gabim dhe kërkon falje".

Një zëdhënës u tha gazetarëve se kryeministri nuk beson se dikush është mbi ligjin, duke shtuar se ai "beson se është e rëndësishme që njerëzit të vendosin rripin e sigurimit".

"Ishte një gabim gjykimi, ai e hoqi atë për një periudhë të shkurtër kohore për të filmuar një klip, të cilin e keni parë, por ai e pranon se ishte një gabim," shtoi zëdhënësi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit