Pesë shenjat si ta dallojmë një marrëdhënie që nuk do të zgjasë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 20.01.2023, 17:44

Ka disa marrëdhënie, të cilat që në fillim na bëjnë të ndihemi sikur janë të destinuara të zgjasin, ndoshta edhe të zhvillohen në marrëdhënie gjatë gjithë jetës, dhe të tjera ku mendojmë se diçka nuk shkon me ne, por që nuk mund ta përshkruajmë saktësisht se çfarë është.

Kur një lidhje nuk ka perspektivë të qëndrueshme, shenjat janë shpesh përpara nesh, por ne mund të mos duam t'i shohim ato, nga frika, për shembull, nga të qenit vetëm ose nga dashuria jonë për dikë.

Psikologia Angeliki Tsardoulia, megjithatë, në postimin e saj të ri në Instagram, paraqet shenjat e një lidhjeje që ka probleme që në fillim:

1. Që në fillim, njëri vendos gjëra të pabesueshme për tjetrin.

2. Njëri bën më shumë se tjetri, si rezultat nuk ka ekuilibër. Është në rregull nëse ai nuk dëshiron t'ju ofrojë atë që ju i ofroni, në një moment kjo ju zbraz rezervat mendore. Ju nuk mund ta ndryshoni personin tjetër, por mund të ndryshoni mënyrën se si veproni!

3. Nuk ka komunikim të mjaftueshëm mes jush. Shpesh personi tjetër për të shmangur grindjen e ardhshme zemërohet ose të shmangë tjetrin, gjë që nuk ndihmon në zgjidhjen e çështjeve thelbësore.

4. Nëse partneri juaj nuk ju mbështet të përparoni dhe të hidhni hapin tjetër atëherë kush??? Ju duhet një aleat, që t'ju japë forcë dhe të mbështesë përpjekjet tuaja, të gëzohet me gëzimet tuaja, jo një pengesë për zhvillimin tuaj personal!

5. Drejtimet e ndryshm, mosmarrëveshjet për çështjet e përditshme dhe mungesa e ndjeshmërisë mund të krijojnë vështirësi në kompromis, pakënaqësi, keqardhje apo edhe të nxjerrin në pah emocione negative.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit