Britanikët: Kontrabandistët shqiptarë premtojnë ‘makina të shpejta dhe para të lehta’ për të joshur emigrantët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.01.2023, 21:41

Më shumë se 10,000 shqiptarë kanë mbërritur ilegalisht në Britani duke kaluar Kanalin Anglez me gomone për të kërkuar azil vitin e kaluar. Ata përbëjnë gati një të katërtën e totalit prej 45,000 njerëzish që bënë një udhëtim të rrezikshëm përgjatë rrugës ujore të ngarkuar për në Mbretërinë e Bashkuar.

Javën e kaluar, një avion charter deportoi dhjetëra shqiptarë nga Britania.

fluturim special solli dhjetëra shqiptarë të dëbuar nga Britania. Pasi pranuan vetëm disa dhjetëra azilkërkues shqiptarë në vitin 2020, zyrtarët britanikë kanë thënë se rritja e madhe në vitin 2022 mund të jetë për shkak të rritjes së krimit të organizuar nga kriminelët shqiptarë që veprojnë si kontrabandistë emigrantësh nga Franca veriore.

Kryeministri britanik Rishi Sunak dhe të tjerë kanë këmbëngulur se Shqipëria është një "vend i sigurt" dhe se shumica e kërkesave për azil nga shqiptarët janë të pabaza.

Sipas një hetimi të Hayley Mortimer, gazetare për BBC Radio 4 dhe BBC World Service, të kryer në Shqipëri në nëntor, kontrabandistët përdorin rrjetet sociale për të bindur njerëzit të emigrojnë në Mbretërinë e Bashkuar me premtimin për "para të lehta" dhe një jetë luksoze.

Është e vështirë të përcaktosh rolin e mediave sociale në Shqipëri, me llogaritë që përhapin skena joreale të makinave të shpejta dhe parave të lehta në Mbretërinë e Bashkuar. Kontrabandistët përdorin gjithashtu marketing të shkëlqyer në TikTok, madje duke ofruar oferta me çmime të ulëta të së “Premtes së Zezë” për një hapësirë në një gomone. Çmimi për të udhëtuar në Mbretërinë e Bashkuar me një gomone është aktualisht shumë më i lirë se në pjesën e pasme të një kamioni. Por ka shqetësime se disa adoleshentë futen në borxhe ndaj kontrabandistëve dhe duhet të punojnë në fermat e kanabisit për t'i shlyer këto borxhe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit