I pezullohet licensa ‘Micro Credit Albania’, shkak shkelja e përsëritur e kërkesave rregullative mbikëqyrëse

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.01.2023, 18:58

Banka e Shqipërisë i ka pezulluar licensën shoqërisë financiare Micro Credit Albania. Përveç shkeljeve të përsëritura, kjo shoqëri financiare nuk ka zbatuar as masat administrative të vendosura nga Banka Qendrore.

Në korrik të vitit 2020, në këtë subjekt financiar u konstatuan disa shkelje dhe Micro Credit mori masa për korrigjimin e situatës. Por dy vite më vonë, në shtator 2022, Departamenti i Mbikëqyrjes vuri re se masat ishin zbatuar pjesërisht dhe shkeljet ishin akoma prezente.

Subjekti nuk i ka klasifikuar kreditë në përputhje me rregulloren, nuk i ka klasifikuar të gjitha ekspozimet e një klienti në të njëjtën kategori rreziku, subjekti nuk ka kryer një analizë të plotë financiare mbi aftësinë e paguese por është bazuar në vetdeklarime të paverifikuara, subjekti nuk ka një databazë me të dhëna të plota dhe të përditësuara për të gjithë klientët e tij.

Edhe në redaksinë e JOQ ALBANIA rastet e denoncimeve të qytetarëve ndaj kësaj shoqërie financiare janë të shumta dhe të përsëritura. Micro Credit në mënyrë të përsëritur dhe për një kohë të gjatë ka favorizuar palët e lidhura dhe ka paraqitur përpara autoritetit mbikëqyrës një situatë joreale të cilësisë së portofolit të kredisë. Gjithashtu iMicro Credit nuk ka respektuar kërkesat rregullatore lidhur me kufizimin e masës së penaliteteve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit