Vrau regjisoren në xhirimet e filmit/ Aktori Alec Baldwin akuzohet për ‘vrasje nga pakujdesia’

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 19.01.2023, 18:51

Një prokuror i New Mexico akuzoi sot aktorin Alec Baldwin dhe armëpunuesin Hannah Gutierrez-Reid për vrasje nga pakujdesia në lidhje me vdekjen e regjisores Halina Hutchins në tetor 2021 në xhirimet e filmit "Rust".

Zyra e Prokurorit të Qarkut Mary Carmack-Altwis njoftoi gjithashtu se ndihmësdrejtori David Halls nënshkroi një marrëveshje pranimi të fajësisë, duke pranuar akuzën për përdorim të pakujdesshëm të një arme vdekjeprurëse.

"Pas një shqyrtimi të plotë të provave kam përcaktuar se ka prova të mjaftueshme për të ngritur akuza kundër Alec Baldwin dhe anëtarëve të tjerë të grupit të filmit Rust", tha Carmack-Altwis, duke theksuar se "askush nuk është mbi ligjin".

Në New Mexico, vrasja nga pakujdesia dënohet deri në 18 muaj burg dhe 5000 dollarë gjobë.

Gjatë provave për një skenë në film, arma që mbante Baldwin shpërtheu, duke vrarë kineasten Halina Hutchins dhe duke plagosur regjisorin Joel Souza.

Aktori 64-vjeçar mohoi përgjegjësinë për vdekjen e Hutchins, duke theksuar se asnjë plumb i vërtetë nuk u gjet në xhirime. Ai tha gjithashtu se ishte i siguruar që arma ishte "e ftohtë", një term i përdorur në të shtënat për të treguar se është e sigurt për t'u përdorur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit