OSHEE harxhon miliona euro me tendera, 30 fshatra pa energji në qarkun e Korçës

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 19.01.2023, 18:20

Moti i keq dhe me erë të fortë ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në të gjitha bashkitë e juglindjes. Fshatra të tërë në Korçë, Maliq, Pogradec, Devoll e Pustec prej natës së të mërkurës vuajnë mungesën e energjisë. Shkak është bërë dëmtimi i fidrave të furnizimit dhe janë këputur përcjellsat.

Rreth 12 fshatra rezultojnë pa drita në Bashkinë e Devollit. Banorët e fshatit Cangonj thonë se linja është mjaft e amortizuar dhe se kjo situatë është e përvitshme sa herë moti shoqërohet me erë. Në të gjithë Qarkun e Korçës këtë të entje ishin 30 fshatra pa energji elektrike.

Kryesisht energji elektrike nuk ka në zonat e thella, kjo për shkak të rrjetit të vjetër, dhe mungesës së investimeve. OSHEE harxhon miliona euro me tendera dhe nuk gjen dot para për të bërë të mundur rinovimin e rrjetit për fshatrat e thellë të Shqipërisë. Si duket aty nuk shkon propaganda dhe ka pak interes investimesh për banorët e harruar të këtyre fshatrave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit