Ish-nënkryetarja e PE-së mbetet në burg, ankohet për kushtet e burgut që ishte si ‘hotel me 5 yje’

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 19.01.2023, 18:17

Gjyqtarët belgë vendosën t'ia zgjasin masën e paraburgimit ish-nënkryetares së Parlamentit Europian, Eva Kaili. Ajo do të qëndrojë edhe për një muaj në burgjet e Harenit.

Eurodeputetja greke pas një muaji do të mund të kërkojë sërish lirimin e saj nga burgu.

“Në kuadër të një hetimi të gjerë të Prokurorisë Federale për organizimin e dyshuar kriminal, korrupsionin dhe pastrimin e parave, EK doli pasditen e sotme para dhomave të procedurës paraprake të Gjykatës së Parë. Shembulli i Brukselit.

Paraprakisht në urdhrin e tij paraditen e sotme, KE-ja ia ka konfirmuar paraburgimin dhe nëse ai e ankimon këtë vendim brenda 24 orëve, brenda 15 ditëve do të paraqitet para seksionit të aktakuzës në Gjykatën e Apelit të Brukselit.

Për momentin, në interes të hetimeve nuk do të jepet më shumë informacion. Për zhvillimet e fundit në këtë rast shtypi do të informohet përmes komunikatave për media”, në njoftimin e drejtësisë belge.

Më herët, avokatët e Eva Kailit janë ankuar për torturat dhe kushtet e paraburgimit. Ata thanë se klienti i tyre u mbajt në izolim për 16 orë me marrje në pyetje me ndërprerje.

Në faljen e saj, Eva Kaili iu referua faktit se ka një fëmijë 22 muajsh, i cili nuk mund të jetojë vetëm, pasi e sheh vetëm një herë në muaj. Ajo përmendi se nuk mund të ketë dy standarde, duke theksuar se eurodeputetët e tjerë janë të lirë dhe po përgatisin linjën e tyre të mbrojtjes ndërsa ajo është në burg.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit