Në Shqipëri rritet çdo vit me 2 muaj, francezët “djegin vendin” pas rritjes së moshës së pensionit

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 19.01.2023, 17:10

Mijëra protestuesë po marshojnë në Francë në protesta masive, kundër një vendimi të qeverisë Macron. Nëpërmjet një projektligji synohet rritja e moshës së pensionit me dz vite, nga 62 vjeç që del sot në francez, do të dal në pension ë moshën 64 vjeçe.

Protestat kanë paralizuar shërbimet e trenave, fluturimet, shkollat ​​dhe bizneset. Qytetet kryesore si Parisi, Marseja, Tuluz, Nante dhe Nisa, janë kthyer në vatrat e protestave masive të qytetarëve francezë.

Protestat, të organizuara nga të paktën 8 sindikata, pritet të mbahen nga të paktën 1 milion persona. Aq i vrullshëm është revoltimi sa që qeveria franceze ka angazhuar mbi 10 mijë policë dhe personel ushtarak, duke përfshirë 3,500 oficerë të stacionuar në Paris.

Në Shqipëri, mosha e pensionit rritet me dy muaj për çdo vit. Për këtë vit, gratë duhet të mbushin moshën 61 vjeç e 6 muaj, ndërkohë që për burrat është caktuar mosha 65 vjeç deri në vitin 2032.

Dy vite pasi erdhi në pushtet, Edi Rama miratoi në vitin 2015 rritjen e skemës së pensioneve me dy muaj çdo vit. Nga kjo synohet që mosha e daljes të rritet deri në vitin 2056, kur burrat dhe gratë pritet të dalin në pension në moshën 67 vjeç, për të dyja gjinitë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit