Kundër rritjes së moshës së pensionit, paralajmërohet protestë masive në Francë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 19.01.2023, 14:22

Francezët pritet të mbajnë protesta masive të enjten, për të kundërshtuar planin e presidentit, Emmanuel Macron për të shtyrë moshën e pensionimit. Projektligji, që pritet të diskutohet në parlament, parasheh që mosha zyrtare kur njerëzit mund të ndalen së punuari të rritet nga 62, sa është aktualisht, në 64.

Sipas REL, shërbimet e transportit pritet të çrregullohen keq përgjatë protestës. Shumë shkolla do të mbyllen dhe nuk do të ofrohen shërbimet publike. Në Aeroportin Orly në Paris, një në pesë fluturime është anuluar. Në linjat e metrove në Paris vetëm dy linja që funksionojnë pa shoferë, janë duke punuar normalisht.

Protestat pritet të mbahen në Paris dhe qytetet tjera. Sipas propozimeve të prezantuara më herët gjatë këtij muaji nga kryeministrja franceze, Elisabeth Borne, nga viti 2027, njerëzit do të duhet të punojnë 43 vjet për t’u kualifikuar për pension të plotë, në krahasim me 42 vjet sa është tani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit