Kushtoi 108 milionë euro për 33 km, në rrugën Kardhiq-Delvinë bien gurë 6 muaj pas inaugurimit   

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 18.01.2023, 21:17

Vetëm 6 muaj pas inaugurimit të vonuar të rrugës Kardhiq-Delvinë kanë dalë në pah “zullumet” e kompanive që ndërtuan rrugën.

Një qytetar ka dërguar një foto mbrëmjen e sotme ku informon se vetëm pas një shiu të lehtë, në këtë aks kanë filluar të bien gurë dhe inerte para hyrjes së tunelit të Skarficës. Kujtojmë se rruga Kardhiq-Delvinë “ka ngrënë” rreth 108 milionë euro nga buxheti i shtetit për një gjatësi prej vetëm 33 kilometrash.

Ndërtimi i saj mori vëmendje të gjerë publike si dhe u denoncua shumë herë në media për shifrat e frikshme që kompanitë që morën pjesë në ndërtimin e saj kanë përfituar. Kujtojmë se kjo rrugë është ndarë në rreth 7-8 lote dhe për çdo lot kompanitë që kanë fituar tenderin kërkonin shtesë kontrate me rreth 20% të vlerës më shumë për çdo lot.

Këto shtesa kontratash janë bërë pa garë dhe direkt me negocim mes kompanive dhe shtetit. Në media janë ngritur dyshime të forta se këto shtesa kontratash kanë shërbyer pikërisht për të financuar ryshfetet e dhëna dhe për të ndarë paratë mes firmave dhe qeveritarëve.

E gjitha kjo ka shpënë në një kosto totale prej rreth 108 milionë eurosh. E megjithatë, ndonëse janë paguar kaq shumë para nga xhepat e varfër të shqiptarëve, përsëri rruga nuk është bërë me cilësi siç duket edhe nga raportimi i qytetarit.

Në vijim mesazhi i mbërritur në redaksi:

Pershendetje Joq! Nje shi i vogel dhe perdite i njejti avaz. Bien inerte dhe gure nga mali te rruga e re Kardhiq-Delvine para hyrjes se tunelit te Skarfices. Kete foto e kam bere sot rereth 1 ore me pare. Flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit