Ambasada ruse në Suedi trazon rrjetin/ Publikon hartën ku nuk njihet pushtimi rus në Ukrainë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 18.01.2023, 18:29

Dy harta që tregojnë kufirin që ndan Rusinë dhe Ukrainën u publikuan pak orë më parë në llogarinë zyrtare në Twitter të ambasadës ruse në Suedi.

Fotoja e parë tregon çmimet me të cilat lëvizte gazi natyror në vendet evropiane më 9 janar 2023, ndërsa e dyta përshkruan kufijtë e rinj, të riformuar që Rusia pranon dhe kërkon t'i imponojë botës.

Dallimi qëndron në atë se cilët janë kufijtë e njohur nga vetë ambasada, e cila është e vendosur në Evropë dhe çfarë do të thotë kjo për sa i përket ligjit rus që kërcënon edhe me burgim ata që përhapin "informacion të rremë"?

Siç shihet në hartën e parë të çmimit të gazit, Ukraina përshkruhet me kufijtë e saj "normalë" dhe të njohur ndërkombëtarisht, një hartë që është në kontrast të plotë me pretendimet e Moskës për të aneksuar territoret ukrainase.

Disa orë më vonë, administratorët e llogarisë vendosën të ndajnë një hartë me zgjerimin e fundit të territorit rus pas referendumeve të mbajtura në provincat ukrainase Kherson, Zaporizhia, Donetsk dhe Luhansk, të cilat Moska tani i konsideron në pronësi të Rusisë.

Vihet re se pavarësisht paqartësisë së krijuar nga hartat specifike, asnjë nga dy postimet nuk është hequr.

Në vitin 2014, Rusia aneksoi Krimenë dhe shtatorin e kaluar, pas pushtimit rus të Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi aneksimin e katër provincave të tjera ukrainase pas referendumeve që u dënuan si "mashtrim" nga shumica e vendeve të botës.

Në atë kohë, Putin shpalli "katër provincat e reja të Rusisë", megjithëse territoret nuk janë as plotësisht të kontrolluara dhe as të pushtuara nga forcat ruse.

Kremlini nga ana tjetër e cilëson krim përhapjen e "informacioneve të rreme" për ushtrinë ruse, e dënueshme deri në 15 vjet burg. Është e paqartë nëse kjo hartë shkel këtë ligj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit