Brenda statujës 1000-vjeçare të Budës gjendet një murg i mumifikuar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.01.2023, 23:39

Brenda një statuje 1000-vjeçare të Budës që u mor për restaurim është zbuluar brenda një njeri i mumifikuar.

Statuja ishte transportuar në Muzeun Drents në Holandë për t'u restauruar pas 1000 vjetësh, kur mbetjet e mumifikuara të një qenieje njerëzore u zbuluan brenda.

Duke e vendosur statujën përmes një skaneri CT, studiuesit zbuluan se organet e murgut ishin hequr dhe zëvendësuar me një seri rrotullash letre. Në rrotulla kishte karaktere të lashta kineze dhe trupi u identifikua si ai i Liuquan, një mjeshtër budist i Shkollës Kineze të Meditimit.

Ai jetoi dhe vdiq pothuajse 1000 vjet më parë dhe studiuesit kanë mbetur pa fjalë se si mbetjet e tij të mumifikuara ishin vendosur brenda statujës.

Një nga teoritë e mundshme që ekipi në Muzeun Drents eksploroi ishte se Liuquan e mumifikoi veten brenda statujës në një përpjekje për ta transformuar veten në një 'Budë të gjallë'.

Ky proces përfshin ngrënien e një diete graduale me arra, manaferra, lëvore pemësh dhe hala pishe për të reduktuar yndyrën dhe lagështinë brenda trupit, pasi këto mund të ndihmojnë në përshpejtimin e kalbjes së një kufome.

Pas disa vitesh nga kjo, murgu më pas është varrosur i gjallë, duke marrë frymë përmes një tubi bambuje dhe duke i rënë ziles për t'u bërë të ditur të tjerëve se ai nuk kishte vdekur ende. Pasi zilja ndaloi, varri i tij u vulos plotësisht dhe trupi u la aty për tre vjet, dhe më pas, murgu u mumifikua dhe u soll në tempull për t’u nderuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit