“Na tërhoqi zvarrë nga flokët, na goditi me rripa”/ Deklaratat rrëqethëse të viktimave për policin përdhunues

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 17.01.2023, 17:42

“Ai donte që unë të isha si ‘kurvë’. Më kërkonte të bëja gjëra të çuditshme, të çmendura”, këto janë fjalët e tmerrshme të një prej viktimave të policit 48-vjeçar David Carrick, i cili pranoi se kishte kryer 24 përdhunime gjatë pothuajse dy dekadave.

Rasti ka tronditur Londrën në orët e fundit dhe ka shkaktuar një breshëri pushimesh nga puna në Policinë Metropolitane të Londrës.

Një grua që foli me autoritetet që hetonin Carrick, por zgjodhi të mos bënte një ankesë zyrtare, ka rrëfyer përvojën e saj të tmerrshme. Ajo tregoi se oficeri e përdori statusin e tij për ta kërcënuar, e prangosi dhe mburrej se ishte një njeri i fuqishëm që ruante politikanë të lartë.

Gruaja akuzoi oficerin e policisë se e kishte përdhunuar më shumë se një here.

Disa nga grate e përdhunuara që dëshmuan në polici bënë të ditur se ai i kishte thënë: “ Unë jam polic, mund të më besoni” dhe më pas i tregonte kartën e tij të policisë.

Ato deklaruan se ai i tërhiqte zvarrë në dush për flokësh, i fshikullonte me rripa.

48-vjeçari gjeti disa nga viktimat e tij në faqet e takimeve si Tinder dhe Badoo, përpara se të organizonte takimin e tyre në bare dhe të përdorte statusin e tij si oficer policie për të fituar besimin e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit