Mesazh për gratë në gjithë botën, Franca fut të drejtën e abortit në Kushtetutë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.01.2023, 15:07

Aborti është një ndërprerje e shtatzënisë përpara lindjes së fetusit, teksa Franca tashmë e ka futur të drejtën e abortit në kushtetutë. Lajmin e ka bërë të ditur oficerja e avokimit në 'Planning Familial' për EURACTIV Albane Gaillot. Kjo e martë shënon 48-vjetorin e ligjit të mbulesës, i cili dekriminalizoi abortin dhe më pas e përfshiu atë në ligjin francez.

Asambleja Kombëtare miratoi në nëntor një projektligj për të përfshirë të drejtën e abortit në kushtetutë. Projektligji pritet tani në Senat më 1 shkurt 2023. Është thelbësore për të drejtat seksuale dhe riprodhuese dhe organizatat për të drejtat e grave që aksesi ndaj abortit të përfshihet në kushtetutë.

Është e rëndësishme sepse do të thotë se e drejta për abort njihet si një e drejtë themelore,” tha Gaillot.

Duke lënë mënjanë simbolizmin e fortë, përcaktimi i të drejtave të abortit në kushtetutë do të garantonte aksesin ndaj abortit pavarësisht nga shumica politike në pushtet.

Ajo që lejohet me ligj, mund të ndryshohet nga një ligj tjetër. Ne duhet të riafirmojmë mbrojtjen që duam t'i japim abortit,” tha për EURACTIV eurodeputetja France Insoumise (LFI), Mathilde Panot.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit