Njihuni me pallatin që është shpallur 3 herë i pabanueshëm në Bulqizë, por banorët jetojnë aty

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 17.01.2023, 14:49

Tërmeti i 15 janarit, me epiqendër fshatin Xibër të Klosit, është ndier edhe në qytetin e Bulqizës. Në këtë bashki ka pasur disa dëme të lehta materiale, por nuk kanë munguar dhe dëmtimet serioze. Kështu, në Lagjien e Re në Bulqizë, punonjësit e IKMT dhe të bashkisë, i kanë vënë shiritin një pallati.

Nga pamja e jashtme, vërehen çarje të mureve bashkuese midis dy hyrjeve të pallatit, madje edhe në kollonat bazë. Konstatimi është i drejtë por e dini ku qendron paradoksi i bashkisë?

Sipas banorëve, ky pallat është shpallur i pabanueshëm që në tërmetin e vitit 2019 nga bashkia, teksa krisjet në muret e tij kanë nisur që kur nisi puna për Rrugën e Arbrit. Pas 26 nëntorit 2019, bashkia kërkoi që banorët të lënë banesat e tyre, por kjo shpërngulje nuk u realizua.

Në nëntor të vitit 2021, një tjetër tërmet preku Bulqizën dhe ky pallat sërish u shpall i pabanueshëm. Por edhe asokohe, bashkia nuk u sigurua që banorët të lënë pallatin dhe të streohen në banesa të sigurta. Së fundmi, bashkia u kujtua sërish t'u ripërmend banorëve që pas tërmetit të 15 janarit të këtij viti. Prej 4 apo më shumë vitesh, banorët po jetojnë në një pallat të çarë nga fillimi në fund, e që rrezikon jetën e tyre.

"Na kanë ardhur për të dalë nga shtëpia, po ku të shkojmë, kemi fëmijët e vegjël. Duam të drejtën, ne dalim që këtu por duam një shtëpi ku të shkojmë, të marrin masa të na strehojnë dhe ne dalim si gjithë të tjerët”, ka thënë një banor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit