Probleme me frymëmarrjen dhe në sistemin nervor qendror/ Virusi RSV mbërrin në Shqipëri, një 16-vjeçar futet në intubim

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.01.2023, 14:01

Pas pandemisë së COVID dhe në një kohë që gripi ka prekur një numër të lartë të njerëzve, sipas Fax Web në Shqipëri mësohet se ka nisur të qarkullojë Respiratory Syncytial Virus Infections ose RSV. Bëhet e ditur se rasti i parë dhe i rrallë në vendin tonë që është konfirmuar dy javë më parë, ka qenë një 16 vjeçar, gjendja e së cilit është përkeqësuar brenda ditës dhe është futur në intubim.

Mjekët shprehen se virusi në fjalë prek kryesisht fëmijët duke shkaktuar probleme në rrugët e frymëmarrjes dhe në sistemin nervor qendror.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit