Franca kryeson në “bumin” e pijeve pa alkool, të rinjtë nuk i duan më

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.01.2023, 10:04

Franca është një nga tregjet me rritje më të shpejtë në bumin global të pijeve pa alkool. Nxitimi i startup-eve që krijojnë pije alkoolike, verëra, kokteje dhe birra pa alkool shënon një largim në një vend me një industri të madhe alkooli dhe një president, Emmanuel Macron, i cili është aq mbështetës për verën sa u votua si personi i vitit nga kombi.

Vendimin e përshëndeti për të thënë: Unë pi verë çdo ditë, në drekë dhe në mbrëmje.

Një numër në rritje i vreshtave të mëdha po prodhojnë opsione pa alkool krahas prodhimit të tyre standard dhe zhvilluesit e rinj francezë po shpikin forma të reja të rumit dhe xhinit pa alkool, ndërsa kompani të mëdha si Pernod Ricard po investojnë në këtë sektor. Në Le Paon qui Boit në Parisin verior, bodrumi i parë i specializuar i verës në Francë për pije 100% pa alkool, i cili u hap këtë vit, kishte shumë punë në prag të Vitit të Ri. Një klientelë e re, shumë në të 20-at dhe 30-at e tyre, po shfletonin 400 lloje të ndryshme pijesh, duke përfshirë deri në 50 verëra të gazuara pa alkool që mund të shërbeheshin si një alternativë e shampanjës.

Kur Nicole, një asistente ekzekutive në pension, filloi të përgatiste takimet e saj të vitit të ri me familjen dhe miqtë, blerja e saj e parë ishte një shishe artizanale me xhin francez pa alkool.

"Ka diçka në ajër tani. Të rinjtë në të 20-at dhe 30-at e tyre pinë shumë më pak pije alkoolike sesa ne. Brezi im ishte rock'n'roll, pinim shumë, pinim shumë duhan. Kohët kanë ndryshuar. Të rinjtë po gjejnë alternativa – dhe kjo po na sjell dobi edhe ne të moshuarve, ndërsa përpiqemi të tërhiqemi nga zakonet e këqija,"-tha 71-vjeçarja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit