Bill Gates: Të pasurit duhet të paguajnë më shumë taksa

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.01.2023, 01:19

Bill Gates thotë se njerëzit shumë të pasur duhet të paguajnë 'shumë më shumë' taksa.

Miliarderi i cili bashkëthemeloi Microsoft-in në vitin 1975 së fundmi mori pjesë në “Ask Me Anything” dhe tema e bisedës u zhvendos tek paraja.

67-vjeçari u pyet se pse po blente 'aq shumë toka bujqësore' dhe nëse mendonte se ky ishte një problem i lidhur me miliarderët dhe sa u lejohet të fitojnë nëpërmjet pasurisë së tyre.

Dhe në përgjigje, Gates tha se taksat për të pasurit duhet të rriten ndjeshëm, duke shtuar se puna e tij në ditët e sotme është duke i dhënë paratë e tij.

Unë zotëroj më pak se 1/4000 të tokës bujqësore në SHBA. Kam investuar në këto ferma për t'i bërë ato më produktive dhe për të krijuar më shumë vende pune. Nuk ka ndonjë skemë madhështore të përfshirë në fakt të gjitha këto vendime merren nga një ekip profesionist investimi.

Për sa i përket shumë të pasurve, mendoj se ata duhet të paguajnë shumë më tepër taksa dhe duhet të japin pasurinë e tyre me kalimin e kohës. Ka qenë shumë përmbushëse për mua dhe është puna ime me kohë të plotë.

Gates dha dorëheqjen si CEO i Microsoft në vitin 2000 për t'u fokusuar më shumë në punën e tij filantropike, përpara se të linte rolin e tij me kohë të plotë në 2008 dhe të ndërpresë plotësisht lidhjet në vitin 2020 duke hequr dorë nga vendi i tij si drejtor bordi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit