Trupi i bëhet me njolla të kuqe prej alergjisë ndaj të ftohtit, gruaja: Më thonë ‘përbindësh’

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.01.2023, 22:50

Një grua që 'ka alergji ndaj të ftohtit' ka treguar se njerëzit i thonë se duket si një 'përbindësh' për shkak të reagimit të lëkurës së saj ndaj temperaturave të ulëta.

Tammy Rose Bringloe, 34 vjeç, e cila jeton në Birmingham, tha se njerëzit e kanë tallur gjendjen e saj gjatë gjithë jetës së saj duke menduar se ajo tallet.

Gjendja e Tammy-t, e njohur si urtikaria e ftohtë, e prek atë pothuajse çdo ditë, pasi "çdo gjë më e ftohtë se temperatura e trupit (saj)" prodhon një reaksion alergjik me ashpërsi dhe gjatësi të ndryshme.

Ajo thotë se lëkura e saj bëhet 'e kuqe dhe me njolla' dhe më pas përjeton ënjtje, kruajtje, një ndjesi të fortë djegieje dhe ndonjëherë të përziera. Në disa raste, Tammy tha se madje i ka rënë të fikët

34-vjeçarja dëshiron të rrisë ndërgjegjësimin për gjendjen në mënyrë që të merret më seriozisht dhe të njihet më gjerësisht.

Rritja e ndërgjegjësimit është diçka që duhet të ndodhë sepse askush nuk di për të. Njerëzit nuk e kuptojnë dhe unë jam vërtet kundër kësaj, sepse e kam pasur vetë dhe mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor.

Tammy, e cila është një punonjëse e kujdesit, se beson se ajo ka lindur me urtikarie të ftohtë – një çrregullim kronik, reaktiv i lëkurës që ndodh pas ekspozimit të lëkurës ndaj temperaturave të ftohta. Ajo tha se nëna dhe vëllai i saj kanë të njëjtën gjendje, por ajo nuk u diagnostikua zyrtarisht deri në mesin e të 20-ave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit