Nusja e djalit të El Chapo merr pushtetin, shpallet mbretëreshë e kartelit Sinaloa në Meksikë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.01.2023, 18:24

Mbretëresha e re e kartelit të Meksikës është Adriana Meza Torres, nusja e shefit të kartelit Sinaloa, Joaquin "El Chapo" Guzman Loera dhe gruaja e Ovidio Guzman Lopez nga Los Chapitos.

Sipas mediave, Meza Torres është shpallur mbretëreshë e krahut të Los Chapitos të kartelit famëkeq Sinaloa.

Thuhet se në fillim të të 30-ave, nusja e El Chapo-s reklamon një jetë luksoze në një sërë postimesh dhe videosh në platforma të ndryshme të mediave sociale si TikTok. Madje, ajo nxjerr në pah autoritetin e saj të sapogjetur duke e quajtur veten "gruaja e shefit". Roli i saj në kartelin meksikan të drogës dukej se u zbulua për herë të parë në vitin 2019 kur burri i saj u arrestua fillimisht.

El Chapo thuhet se ka 23 fëmijë, por vetëm Ovidio dhe tre djemtë e tij të tjerë, të njohur si Los Chapitos, ishin të dukshëm në operacionet e kartelit Sinaloa. Ovidio u arrestua këtë muaj në shtetin Sinaloa të Meksikës pas disa orësh konfrontimesh me ushtrinë që mori jetën e 29 personave, 10 prej tyre trupa meksikane.

Afërsia e Adriana Meza Torres me botën e trafikut të drogës nuk lidhet vetëm me familjen e El Chapo. Ajo nuk është thjesht një mbretëreshë e narko-ve, por konsiderohet edhe një mbretëreshë e narko-ve pasi babai i saj, Raul Meza Ontiveros, i njohur si "El M6", ishte një udhëheqës i rangut të lartë të kartelit Sinaloa. Babai i Meza Torres u vra në një shkëmbim zjarri në Culiacan, Sinaloa, në vitin 2007. Duke pësuar një fat të ngjashëm, vëllai i saj, Cesar Raul, i njohur si "El Mini M6", u vra gjithashtu në një konfrontim të armatosur në moshën 18-vjeçare.

Megjithatë, martesa me djalin e El Chapo-s bëri që ajo të bëhej më e njohur në mesin e grave që janë në pushtet në kartelet e Meksikës. Sipas raportimeve, burri i Meza Torres është figura kryesore e divizionit të fentanilit të Sinaloa Cartel.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit