Implanti i parë në botë brenda trurit për të kuruar depresionin do të testohet për herë të dytë tek njeriu 

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.01.2023, 21:08

Shkencëtarët në Inner Cosmos u përpoqën të trajtonin depresionin e një pacienti duke implantuar elektroda në kafkën e tij. Implanti i tyre kërkonte të lehtësonte depresionin e pacientit përmes impulseve të shkurtra elektrike.

Pajisja është sa një qindarkë dhe balancon në mënyrë aktive stimulimin e trurit për rreth 15 minuta çdo ditë. Kompania po punon në gjetjen e mënyrave për ta bërë procesin e kirurgjisë më pak invazive për të shmangur pengesat për hyrjen për pacientët e rinj.

Një raund i dytë i provave njerëzore është aktualisht në planifikim ndërsa Inner Cosmos po afrohet më shumë drejt nxjerrjes së implantit të tyre në treg.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit