Elvis Presly i dhuroi 100 mln $ për 25 vjetor/ Si e harxhoi Lisa Marie një pasuri të tërë me drogë dhe alkool

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.01.2023, 18:26

Vdekja e Lisa Marie Presley në moshën 54-vjeçare çon në pyetjen se kush do të trashëgojë Graceland , shtëpinë e famshme të mbretit të rock and roll, Elvis Presley , e cila është gjithçka që ka mbetur nga trashëgimia e tij e famshme prej 100 milionë dollarësh.

Ai ia trashëgoi pasurinë vajzës së tij Lisa Marie kur mbushi 25 vjeç në 1993. Në fakt në 30 vjet, jo vetëm që nuk i ka mbetur asnjë qindarkë nga 100 milionët që ka lënë Elvisi, por ajo ka lënë pas edhe një borxh prej 16 milionë dollarësh për 3 vajzat e saj.

E ndër të gjitha borxhet për vajzat e saj janë edhe 4600 euro në muaj, të cilin ajo duhet t'i paguante që nga viti 2016 ish-bashkëshortit të saj (të katërt), Michael Lockwood. Çështja ende nuk është zgjidhur dhe gjendja e financave të saj është në ajër.

Graceland ka të ngjarë t'u kalojë tre fëmijëve të saj të mbijetuar – vajzave Riley, një aktore 33-vjeçare dhe binjakëve Harper-Vivian dhe Finlay, 14 vjeç.

DTre fëmijët e Lisa Marie gjithashtu ka të ngjarë të trashëgojnë 15% të aksioneve të nënës së tyre në Elvis Presley Enterprises, pasi pjesa e mbetur prej 85% u shit në 2005 për të mbuluar borxhet e saj.

Të drejtat për këngët e Elvis aktualisht janë në pronësi të Universal Music dhe Authentic Brands Group, e cila zotëron gjithashtu të drejtat e Marilyn Monroe dhe Muhammad Ali.

Lisa Marie Presley trashëgoi 100 milionë dollarë në vitin 1993, në ditëlindjen e saj të 25-të, por sipas saj deri në vitin 2016 ishte zhdukur pothuajse tërësisht falë keqmenaxhimit dhe investimeve të këqija si droga, alkooli dhe American Idol... Megjithatë, çuditërisht, Graceland mbeti, nëse nuk shfaqen barra financiare nga hiçi dhe mbi të.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit