Talebanët prezantojnë ‘supermakinën’ sportive të Afganistanit me motor “Toyota Corolla”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.01.2023, 23:52

Talebanët kanë zbuluar supermakinën e parë të krijuar dhe prodhuar në Afganistan .

Prototipi i makinës sportive dhe elegante 'Mada 9' është kulmi i pesë viteve të projektimit dhe zhvillimit të udhëhequr nga 30 inxhinierë në prodhuesin ENTOP dhe Institutin Profesional Teknik të Afganistanit (ATVI) të Kabulit. Aftësitë e makinës në rrugë mbeten për t'u parë, por automjeti është i palëvizshëm në pothuajse të gjitha pamjet që qarkullojnë në mediat sociale, dhe ENTOP nuk ka publikuar asnjë të dhënë të performancës. Makina e talebanëve nuk ka gjasa të rivalizojë Bugatti dhe McLaren, pasi thuhet se motori është i një Toyota Corolla.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid postoi me krenari imazhe të makinës në mediat sociale dhe tha se ndërtimi i saj ishte një "nder" për të gjithë vendin.

Dëshiroj të falënderoj Departamentin e Arsimit Profesional, nën ombrellën e tyre, vendit i janë ofruar shërbime të vlefshme.

Shefi i ATVI Ghulam Haidar Shahamat tha se motori i Toyota Corolla është modifikuar në atë mënyrë që 'nëse e rrit shpejtësinë, është mjaftueshëm i fuqishëm për ta marrë atë', por pretendoi se ENTOP synon të instalojë një motor elektrik në Mada 9 në një datë të mëvonshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit