Studimi: Pothuajse gjysma e meshkujve beqarë lajnë 1 herë në 4 muaj çarçafët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.01.2023, 22:01

Një studim britanik ka zbuluar se meshkujt beqarë kanë "higjienë dukshëm më të keqe se gratë".

Pothuajse gjysma (45 për qind) e meshkujve beqarë në Mbretërinë e Bashkuar pranuan se prisnin deri në katër muaj për të larë çarçafët e tyre , ndërsa 12 për qind e tjerë thanë se i lajnë ato vetëm kur kujtohen, por kjo mund të jetë një kohë shumë e gjatë.

Sipas një sondazhi nga Gallup, çuditërisht, çarçafët e shtretërve të meshkujve ndërroheshin më shpesh kur ishin në një lidhje. Gjetjet bruto dhe shqetësuese fillimisht u ndanë nga shitësi me pakicë i çarçafëve Pizuna, i cili porositi sondazhin në prill të vitit të kaluar. Megjithatë, ato u ripublikuan së fundmi nga BBC, e cila u bëri thirrje meshkujve beqarë që të heqin dorë nga “zakoni tronditës” në vitin 2023.

Studimi përcaktoi se gratë ishin shumë më mirë në ndërrimin e çarçafëve më rregullisht, me 62 për qind që rregullonin shtratin e tyre çdo dy javë. Ndërkohë, çiftet pretendonin se bënin ndryshimet e çarçafëve çdo tre javë.

Sipas ekspertëve, ne duhet të lajmë çarçafët çdo javë pasi qelizat e vdekura të lëkurës dhe vajrat e trupit grumbullohen shpejt, të cilat mund të tërheqin marimangat e pluhurit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit