NASA zbulon planetin shkëmbor me madhësinë e Tokës, mund të jetë i banueshëm

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.01.2023, 20:53

Një planet shkëmbor, me madhësinë e Tokës, që mund të jetë i banueshëm është 100 vite dritë larg nesh.

Ky planet u zbulua nga anija kozmike e NASA -s dhe është quajtur TOI 700 e. Arsyeja pse shkronja 'e' është vendosur është sepse astronomët kanë gjetur më parë tre planetë në sistemin yjor të quajtur TOI 700 b, c dhe d.

Shkencëtarëve iu është dashur një vit tjetër vëzhgimesh për të identifikuar TOI 700 e. Planeti i sapo zbuluar ka të ngjarë të jetë shkëmbor, sipas ekspertëve, gjë që gjithashtu mund ta bëjë atë më të mundshëm si një kandidat për të pritur jetë. Vëzhgimet zbulojnë se TOI 700 e është 95 për qind e madhësisë së Tokës dhe ekziston në një sistem diellor së bashku me planetë të tjerë potencialisht të banueshëm që janë zbuluar tashmë.

Emily Gilbert, një studente postdoktorale në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë Jugore që drejtoi kërkimin tha:

Ky është një nga vetëm disa sisteme me planetë të shumtë, të vegjël, në zonë të banueshme që ne njohim. Planeti e është rreth 10 për qind më i vogël se planeti d, kështu që sistemi tregon gjithashtu se si vëzhgimet shtesë të TESS na ndihmojnë të gjejmë botë gjithnjë e më të vogla. Ylli që orbitojnë planetët b, c, d dhe e është një yll i vogël M i ftohtë në yjësinë jugore Dorado. Quhet TOI 700 dhe është 100 vite dritë nga Toka.

TESS monitoron pjesë të qiellit për rreth 27 ditë në të njëjtën kohë, duke lejuar satelitin të gjurmojë ndryshimet në shkëlqimin e yjeve. Zbehja e dritës mund të shkaktohet nga një planet që kalon përpara tij nga vija e shikimit të satelitit. Gjetja e sistemeve të tjera me botë të përmasave të Tokës në këtë rajon i ndihmon shkencëtarët planetarë të mësojnë më shumë rreth historisë së sistemit tonë diellor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit