Krahasoi vaksinat Covid me Holokaustin, deputeti përjashtohet nga grupi parlamentar

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 11.01.2023, 16:39

Partia Konservatore ka përjashtuar një deputet nga grupi i partisë për krahasimin e vaksinave kundër Covid-19 me Holokaustin.

"Andrew Bridgen e ka kaluar kufirin. Dezinformimi i vaksinave shkakton dëm dhe kushton jetë. Prandaj, unë po heq Andrew Bridgen nga deputeti me efekt të menjëhershëm, në pritje të një hetimi zyrtar”, tha Simon Hart, kreu i disiplinës partiake të konservatorëve.

Bridgen, një kritik për një kohë të gjatë të vaksinave Covid-19, kishte postuar sot, një artikull në lidhje me efektet anësore të vaksinës, duke shtuar komentin: "Siç më tha një kardiolog konsulent, ky është krimi më i madh kundër njerëzimit pas Holokaustit. ".

Duke folur në parlament, kryeministri britanik dhe udhëheqësi i konservatorëve Rishi Sunak më vonë u tha deputetëve: “Është krejtësisht e papranueshme të bëhen shoqata dhe të përdoret një gjuhë e tillë dhe jam i vendosur që plaga e antisemitizmit do të çrrënjoset. Nuk ka absolutisht vend në shoqërinë tonë”.

I pyetur për akuzën e antisemitizmit, Bridgen më vonë kërkoi falje.

“Lidhur me postimin tim në Twitter këtë mëngjes, përdorimi i Holokaustit si referencë ishte i pandjeshëm, për të cilin kërkoj falje. Unë e kam fshirë postimin ofendues në Twitter”, tha ai.

Megjithatë, kjo nuk duhet të përdoret për të hequr vëmendjen nga shqetësimet e vlefshme të lidhura me vaksinën. Artikulli që postova në Twitter paraqet punën e një studiuesi hebre izraelit."

Partia e Sunak e konsideron shpërndarjen e shpejtë të vaksinave në 2021 si një nga arritjet e tij kryesore gjatë kohës së tij në pushtet dhe thotë se vaksina shpëtoi jetë të panumërta gjatë pandemisë dhe i lejoi vendit t'i jepte fund shpejt bllokimeve.

Bridgen aktualisht është pezulluar nga Dhoma e Komunave për pesë ditë pasi u zbulua se kishte shkelur rregullat për lobimin me pagesë dhe deklarimin e interesave financiare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit