Mund të shkatërrojë një qytet të tërë, Putin bën gati nëndetësen bërthamore

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 11.01.2023, 14:00

Ekuipazhi i nëndetëses bërthamore Belgorod thuhet se ka përfunduar një sërë testesh të modelit të silurëve Poseidon, por nuk dihet ende nëse do të përdoret për luftën në Ukrainë.

Sipas burimit, qëllimi i testit ishte të kontrollonte funksionimin e sistemit të lëshimit Poseidon. Hedhja e modelit të super-silurit Poseidon u krye për të sqaruar sjelljen e nëndetëses në thellësi të ndryshme pas nisjes.

Sipas zyrtarëve të lartë amerikanë të paidentifikuar të cituar nga CNN më herët, inteligjenca amerikane vëzhgoi anijet detare ruse që ndoshta po përgatiteshin për testin e parë ndonjëherë të silurëve bërthamorë Poseidon të aftë për të goditur qytetet bregdetare amerikane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit