Si në DIKTATURË! Brazili do persekutojë mbështetësit e konservatorit Bolsonaro

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.01.2023, 07:14

Brazili ka njoftuar planet për të ndëshkuar mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro, të cilët sulmuan ndërtesat federale të vendit.

Demonstruesit, të cilët janë mbështetës të ish-presidentit, hynë në objektet ku pritën degët legjislative dhe ekzekutive të shtetit të Amerikës së Jugut. Zyrtarët janë zotuar se do t'i ndjekin penalisht rebelët dhe tashmë kanë futur disa në paraburgim.

"Puçistët që promovuan shkatërrimin e pronës publike në Brasilia po identifikohen dhe do të ndëshkohen," tha presidenti Luiz Inácio Lula da Silva, i cili u zgjodh javën e kaluar pasi mposhti Bolsonaron në zgjedhjet kombëtare të mbajtura në tetor.

Lula, një socialist i vetë-deklaruar, fitoi me një diferencë të ngushtë prej 50.9% me 49.1%, shkruan News Rebel.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit