Eksodi i radhës, edhe farmacistët po largohen nga Shqipëria

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 09.01.2023, 17:56

Shqipëria po zbrazet dita ditës dhe ky tashmë është fakt. Shumica e të rinjve po e shohin të ardhen e tyre jashtë vendit, në kërim edhe të një pune të thjeshtë, por më të mirë paguar. Pas eksoditë të mjekëve, infermierëve, dhe profesionistëve të tjerë, radhën e kanë farmacistët.

Të sapodiplomuarit por edhe të punësuarit në fushën e farmaceutikës, por preferojnë të largohen nga Shqipëria. Lajmin e ka bërë të ditur Urdhëri i Farmacistëve, ku sipas të dhënave të tyre, largimet janë masive. Për vitin vitin 2022 nga 132 farmacistë të antarësuar, drejt vendeve të BE kanë ikur 74 pre tyre.

Nëse ky trend vijon, farmacitë në Shqipëri do të zbrazen dhe nuk do të kemi mjaftueshëm profesionistë për të na dhënë ilaçet e duhura. Ndër shkaqet kryesore të largimit të farmacistëve, mbetet e njëjta me kategoritë e tjera, që lidhen me pagat e ulta dhe kushtet e punës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit