Zogu thyen rekordin botëror Guinness, fluturon nga Alaska në Australi pa u ndalur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.01.2023, 23:46

Një zog ka thyer rekordet Botërore të Guinness pasi ka fluturuar pa ndalesa nga Alaska në Tasmania, Australi në një distancë prej 8,435 miljesh.

Organizata e mbajtjes së të dhënave tha se zogu me etiketën me numër 234684, kishte një etiketë satelitore 5G kur u nis nga Alaska më 11 tetor 2022 dhe u ul në Tasmani 11 ditë më vonë, pa u ndalur asnjë herë për ushqim apo pushim.

Rekordet Botërore Guinness thanë se rekordi ishte vendosur më parë në vitin 2020 nga një anëtar tjetër i së njëjtës specie dhe zogu i këtij viti theu rekordin me 217 milje më shumë.

Eric Woehler nga Birdlife Tasmania tha për Guinness World Records se zogu që ka thyer rekord ndoshta ka humbur "gjysmën ose më shumë të peshës së tij trupore gjatë fluturimit të vazhdueshëm gjatë ditës dhe natës".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit