“Plas lufta” mes burrave më të gjatë në botë, 29-vjeçari ganez do t’i marrë rekordin turkut

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.01.2023, 23:32

Një "luftë" ka shpërthyer mes dy burrave që të dy pretendojnë se janë më të gjatët në botë. Kjo pasi 29-vjeçari Sulemana Abdul Samed, nga Gana veriore, pretendon se është 2 metër e 90 cm i gjatë.

I'm going to be the world's tallest man - I'm bigger than houses in my  village but people always ask me the same thing | The Sun

Kjo lartësi do ta bënte atë njeriun më të gjatë që ka jetuar ndonjëherë… por ka një problem. Klinika në Ganën rurale që mati 29-vjeçarin në fakt nuk ka një matës shiriti mjaft të gjatë për të konfirmuar gjatësinë e tij.

The Ghanaian giant reported to be the world's tallest man - BBC News

Gjatësia e jashtëzakonshme e Sulemanas vjen për shkak të një gjendjeje të rrallë të quajtur sindroma Marfan, një çrregullim gjenetik që prek indet lidhëse të trupit dhe rezulton në gjymtyrë anormalisht të gjata.

I'm going to be the world's tallest man - I'm bigger than houses in my  village but people always ask me the same thing | The Irish Sun

Ndërkohë, njeriu zyrtar më i gjatë në botë synon të mbrojë titullin e tij. Në vitin 2009, Sulltan Kösen u bë njeriu i parë që u konfirmua se ishte mbi 2 metër e 50 cm i gjatë nga Rekordet Botërore Guinness. Fermeri me kohë të pjesshme nga Turqia është 2.50 cm i gjatë edhe pse pjesa tjetër e familjes së tij, duke përfshirë prindërit dhe katër vëllezërit e motrat, janë të gjithë me madhësi mesatare. Për "rekordin" e 29-vjeçarit nga Gana, turku thotë:

World's tallest man coming to San Clemente – Orange County Register

Dëgjoj disa lajme që thonë: "Rekordi i Sulltanit ka përfunduar, ka njerëz më të gjatë se Sulltani". "Nëse ka, le të masim gjatësinë tonë. Kam mbajtur rekordin tim për 14 vjet. Nuk do t'ia "dhuroj" rekordin tim askujt. Jam i vendosur për këtë.

Sulltani ka lindur më 10 dhjetor 1982, por deri në moshën 10 vjeç, lartësia e tij ishte pak a shumë në përputhje me djemtë e tjerë të moshës së tij. Gjatësia e tij është shkaktuar nga një gjendje e njohur si "gjigantizmi hipofizë", i cili është rezultat i një mbiprodhimi të hormonit të rritjes. Si adoleshent, tifozi i basketbollit Sultan u regjistrua në ekipin e Galatasaray, por për fat të keq ai u konsiderua shumë i gjatë për të luajtur lojën në mënyrë profesionale.

World's tallest man Sultan Kösen making average-sized things look small |  Guinness World Records

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit