VIDEO/ Çmendet shqiptari, kërcënon se do i vërë flakën vetes në mes të sheshit. Tentoi të digjte të gjallë gruan dhe djalin

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 30.12.2022, 19:33

Ishte ora rreth 18:00 e pasdites së djeshme, kur një burrë 50 vjeç u ngjit në podiumin e sheshit qendror të Larisës, duke mbajtur në duar një bidon me benzinë ​​dhe duke kërcënuar se do t'i vinte flakën vetes.

Mediat greke raportojnë se shqiptari, ka thënë se kjo ishte e vetmja zgjidhje për problemet familjare, me të cilat po përballej prej shumë vitesh, pasi nuk mund të shihte fëmijën e tij.

Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe pas disa minutash dialog ka arritur ta neutralizojë dhe e ka arrestuar. Në vendngjarje ishin mbledhur një numër i madh qytetarësh, të cilët policia ka tentuar t’i largojë për shkak të rrezikshmërisë së situatës.

Para se të bënte këtë skenë, 50-vjeçari shqiptar kishte shkuar jashtë shtëpisë së ish-bashkëshortes së tij në lagjen Agios Athanasios, e kishte ruajtur sa ajo të hipte në makinë bashkë me djalin e tyre 15-vjeçar dhe i aka larë makinën me benzinë me qëllim që t’i vinte flakën. Fatmirësisht, më e keqja është shmangur, pasi 15-vjeçari ka ndërhyrë me qetësi dhe e ka bindur 50-vjeçarin të largohet.

Pak më vonë, 50-vjeçari ka shkuar në sheshin qendror, ku ka kërcënuar se do të vetëdigjej. Ai u arrestua, u ndalua dhe pritet të dalë para Prokurorisë, si i akuzuar për tentativë vrasjeje ndaj bashkëshortes së tij, ndërsa motivet e autorit janë duke u hetuar nga nëndrejtoria e sigurisë së Larisës.

Momenti kur kërcënon se do digjet.

Momenti kur policia e neutralizon.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit