Tre martesa, shtatë fëmijë dhe shumë dashuri/ Dobësia e Pele për gratë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 30.12.2022, 16:16

Kur një gazetar e pyeti Pele nëse fama e tij mund të krahasohej me atë të Jezu Krishtit, ai u përgjigj: “Ka pjesë të botës ku Jezu Krishti nuk është aq i njohur.” Pele u bë një simbol jo vetëm në Brazil, vendin e tij të lindjes, por në të gjithë globin.

Në total, ai ka shënuar 1279 gola në 1363 ndeshje, duke pretenduar një vend në Librin e Rekordeve Guinness. Mirëpo, Pele shënoi shumë “gola”’edhe në marrëdhëniet në çift. Mbreti i topit ishte “Don Zhuan” deri në pleqëri.

Pele vendosi tri herë një unazë martese. Në moshën 75-vjeçare ai bëri edhe martesën e fundit. Atësinë e përjetoi të paktën shtatë herë. Pesë fëmijë nga dy martesat e tij të para dhe dy të tjerë nga lidhjet jashtëmartesore.

Në vitin 1966 u martua me gruan e tij të parë, Rosemeri dos Reis Cholbi. Çifti kishte tre fëmijë: dy vajza, Kelly dhe Jennifer dhe një djalë, Edson. Në vitin 2014, djali i tij u dënua me 33 vjet burg për pastrim parash dhe trafik droge, por dënimi i tij u ul në 12 vjet e 10 muaj pasi avokati apeloi. Pele e ka vizituar djalin e tij disa herë në burg, duke këmbëngulur se nuk ka "asnjë provë të vetme" kundër tij.

Në vitin 1982, Pele divorcohet dhe pas pak muajsh fillon lidhjen me personazhin televiziv Xuxa, vetëm 17 vjeç. Marrëdhënia e tyre zgjati me vite, megjithatë Pele hezitoi ta zyrtarizonte lidhjen.

Në prill të vitit 1994, ai u martua me psikologen dhe këngëtaren e gospel-it Assiria Lemos Seixas. Dy vjet më vonë, çifti pati binjakë Joshua dhe Celeste. Ata u divorcuan në vitin 2008, por Pele nuk mund të qëndronte vetëm në shtëpi.

Në moshën 75-vjeçare, ai u martua për herë të tretë në korrik 2016 me 41-vjeçaren Marcia Aoki, një importuese e pajisjeve mjekësore japonezo-braziliane.

Siç raporton gazeta britanike “Daily Mail”, Pele ka të paktën dy fëmijë nga marrëdhëniet jashtëmartesore.

Edhe pse ai refuzoi t'i nënshtrohej testeve të ADN-së për të vërtetuar nëse ishte babai i Sandra Machado, fryt i lidhjes së tij të dashurisë me shërbëtoren e tij, Anizia Machado në vitin 1964, vajza përfundimisht u shfajësua. Pas një beteje ligjore pesëvjeçare, në vitin 1996, Sandra Machado fitoi të drejtën për të përdorur mbiemrin e Peles, Nascimento.

Në vitin 1968 ai njohu si vajzën e tij Flavia Kurtz, fryt i një lidhjeje jashtëmartesore me gazetaren Lenita Kurtz.

"Unë isha një djalë i ri dhe normal që kisha shumë lidhje dashurie," pranoi ai një herë në një intervistë duke bërë një bilanc të grave në jetën e tij.

Duke marrë pjesë në reklamat që promovojnë "Viagra", pilulën blu më të famshme të Pfizer, Pele i befasoi fansat e tij. Ai këmbënguli se nuk i duhej kurrë. “E bëra për të thyer tabu dhe paragjykime në temën e disfunksionit erektil”, u kishte thënë ai gazetarëve kur u pyet se pse kishte reklamuar Viagrën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit